Home Ceviz Çeşitleri

YERLİ VE YABANCI CEVİZ ÇEŞİTLERİMİZ

 

KAMAN 1

Dik yayvan ve orta kuvvetli bir taç gelişme si gösterir.sahil  kesim ler  hariç ülkemizin her yerinde yetişir.meyve salkımları 2-3-4 ve daha fazla sayılarda olabilir.özellikle geç donların görüldüğü yerlere tavsiye edilir.meyve ağırlığı 10 -13 gram iç oranı yüzde 47 -50 civarında dır.bilecik ve şebin çeşitleriyle tozlanır.kuru ceviz olarak tüketilir.15 -30 eylül arası hasat edilir.

   

ŞEBİN
 
  Kıyı bölgeleri hariç, ceviz yetişen tüm yörelerde yetişir. Özellikle geç donların görüldüğü yerlere tavsiye edilir. Çok verimli, meyve salkımı 2-4'lü dür. Oval bir meyve yapısına sahiptir. İnce kabuklu, kabuktan kolay ayrılır. İçi dolgun, tane ağırlığı 12 g, iç oranı %63, yağ oranı %67, protein oranı %17 olup, çiçekleri homoganaus (erkek ve dişi çiçeklerin eş zamanlı açılması) olup kendine verimlidir. Bilecik ve Yavuz-1 (KR-2) çeşitleri ile tozlanır. Eylül ayı sonlarında hasat edilir. 
 
 
 
 
 
BİLECİK
 
Kıyı bölgeler hariç, tüm bölgelerde yetiştirilir. Özellikle geç donların görüldüğü yörelere tavsiye edilir. Meyve salkımı 2-3'lü yapıdadır. %30 yan dallarda meyve yapar. İnce kabuklu, içi dolgun olup kabuktan kolay ayrılır. Tane ağırlığı 13 g, iç oranı %53, yağ oranı %68 ve protein oranı %18’dir. Kuru ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir. Şebin, Yalova-3 ve Yavuz-1 (KR-2) çeşitleriyle tozlanır. Eylül ayı sonlarında hasat edilir.
  
  
  
  
  
  
  
  
PEDRO

çok sık dallı yayvan bir gelişme gösterir .ülkemizin her bölgesinde ekilebilir. Çok verimlidir.meyve salkım şeklindedir [halk arasında salkım ceviz de ]denir .10-12 gr iç oranı yüzde 50 civarındadır.kendi kendini dölleyen tek çeşittir.yinede dölleyici olarak kaman1 ceşidi kullanıla bilir.15 -30 eylül  arası hasat edilir.çok fazla meyve yaptığı için ağaç hızlı büyüyemez.

  
  
  
  
  
  
  
  
  
FERNOR
 
Franguetta X Lara melezidir. Geç çiçeklenen Fransız
orjinli bir çeşittir. Kesinlikle ilkbahar Geç donlarının problem olduğu ekolojilere tavsiye edilmelidir. Fernette ile tozlanır..Verimli bir çeşittir.
  
  
  
  
  
  
  
  
Fernette  
Franguetta X Lara melezidir.Fransız orjinli verimli bir
çeşittir.  Geç çiçeklenir. Fernor ile tozlanır. Karasal iklimin hakim olduğu ekolojilere tavsiye edilmelidir.

 

 

 

 

 

 

CHANDLER

Çok verimli bir çeşittir yan dallarında meyve  verme oranı çok yüksektir.özellikle meyveleri yaprakların altın da saklar.meyve ağırlığı 11 -14 gr  iç oranı yüzde 50 oranındadır.meyva şekli  uzun yuvarlaktır kabuk orta ince içi dolgun açık renkli mükemmel bir meyvedir.yurt dışından ithal   ithal edilen ceviz meyveri nin yüzde 90 sanı chandler meyvesidir.çok yüksek rakımlı yerlere tavsiye edilmez.15-30 eylül arası hasat edilir.

BANDIRMA ARICILIK VE FİDANCİLİK
 
Hüseyin OLACAK
 
 

Yılın En İyİ Türü

Kargo Takip

Ceviz Fidani

Ceviz Fidanı